Погода в Одессе
Сейчас от ° до °
Утром от ° до °
Море +°. Влажн. %
Курсы валют
$36.56 • €38.73
$27.75 • €31.45
$27.70 • €31.40
  • Обзор одесских соц.сетей:

УКРАЇНСЬКА РЕТРОСПЕКТИВА: НЕЗАЛЕЖНІ

Понедельник, 9 августа 2021, 05:36

П

У програмі ретроспективи "Незалежні", що створена ОМКФ спільно з Довженко-Центром, представлені видатні українські повнометражні та короткометражні стрічки, вироблених за 30 років незалежності України.

ПОВНИЙ МЕТР

Земля блакитна, ніби апельсин / The Earth Is Blue as an Orange
Україна, Литва / 2020, 74’
Режисер: Ірина Цілик
У «червоній зоні» Донбасу, де воєнні дії тривають уже шостий рік, живе багатодітна сім’я. Долаючи щоденні травми існування в прифронтовій зоні, Ганна та її четверо дітей знімають разом аматорський фільм про своє життя в досить сюрреалістичних умовах.
Нагороди: “Найкраща режисура документального фільму” міжнародної секції Фестивалю незалежного кіно Sundance (2020); Головні призи конкурсів Docu/Світ та Docu/Україна Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA (2020);
Земля блакитна, ніби апельсин
Земля блакитна, ніби апельсин
Земля блакитна, ніби апельсин
Продюсер: Анна Капустіна, Ґєдре Жицкіте
Сценарист:
Оператор: В’ячеслав Цвєтков
Композитор:
Актори:
Режисер: Ірина Цілик
Біографія: Ірина Цілик – українська кінорежисерка і письменниця, народилася 1982 року в Києві. Зняла короткометражні ігрові кінофільми “Вдосвіта”, “Помин”, “Дім”, а також дві документальні роботи для кіноальманаху “Невидимий батальйон” про жінок на війні. “Земля блакитна, ніби апельсин” – дебютна повнометражна документальна стрічка режисерки. Також Ірина є авторкою восьми книжок, виданих в Україні (поезія, проза, дитячі видання). Нині завершує роботу над повнометражним ігровим дебютом.
Фільмографія: Вдосвіта (2008), Помин (2012), Дім (2016), Невидимий батальйон (2017), Земля блакитна, ніби апельсин (2019)

Кисневий голод / Oxygen Starvation
Україна, Канада / 1991, 92’
Режисер: Андрій Дончик
В основі фільму – тема дідівщини, навіяна особистим досвідом служби в радянській армії режисера, автора сценарію і акторів. У звичайній військовій частині “діди”, зачитавши наказ про дембель, вирішили познущатися над "молодими". Всі молоді терпіли, а рядовий Білик терпіти не став. Тоді один з “дідів” сказав: “Я тебе чіпати не буду. Такі, як ти, у нас тут самі вішаються”.
Нагороди: Приз асоціації італійських кінокритиків на Венеційському МКФ (1992); Приз “За найкращу чоловічу роль” на МКФ у Салоніках
Продюсер: Марко Стех, Андрій Дончик, Микола Мороз
Сценарист: Юрій Андрухович, Андрій Дончик
Оператор: Ігор Крупнов
Композитор: Юрій Саєнко
Актори: Тарас Денисенко, Олег Масленніков, Віктор Степанов, Олексій Горбунов, Олександр Миронов, Мухамед Рахімов
Режисер: Андрій Дончик
Біографія: Андрій Дончик народився в Києві в 1961 році. Закінчив кінофакультет Київського державного інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого. З 1999 по 2004 рік – головний режисер телеканалу “1+1”. Лауреат Міжнародної премії ім. Пилипа Орлика (1994).
Фільмографія: Загибель богів (1988), Кисневий голод (1991), Украдене щастя (телесеріал, 2004), Моно (2018)

Настройщик / Настроювач / The Tuner
Україна, Росія / 2004, 154’
Режисер: Кіра Муратова
Настроювач роялів Андрій - водночас найщасливіша і найнещасніша людина в світі. Він пристрасно закоханий у найпрекраснішу жінку Ліну, яка відповідає йому взаємністю. Але Андрій бідний, тоді як Ліна звикла жити в достатку та розкоші. Кохання до блондинки змушує Андрія переступити фатальну межу: він готовий зрадити, вкрасти і навіть убити.
Нагороди: Російська національна кінопремія “Ніка” – Найкраща режисура, Найкраща жіноча роль, Найкраща жіноча роль другого плану (2005); Премія “Золота Лілія” кінофестивалю goEast (2005)
Продюсер: Сєрґєй Чліянц
Сценарист: Сєрґєй Чєтвєртков, Євген Голубенко, Кіра Муратова
Оператор: Геннадій Карюк
Композитор: Валентин Сильвестров
Актори: Георгій Делієв, Алла Дємідова, Рєната Літвінова, Ніна Русланова, Сєрґєй Бєхтєрєв, Наталія Бузько, Жан Даніель
Режисер: Кіра Муратова
Біографія: Кіра Муратова – українська кінорежисерка, сценаристка та акторка. Народилася у 1934 р. в Сороках (Молдова), закінчила режисерський факультет ВДІКа у 1959 році. У своїх роботах досліджувала сучасні етичні дилеми та персонажів із неоднозначними особистостями. Мистецька кар’єра Муратової пов’язана здебільшого з Одесою, де вона співпрацювала з місцевими кіностудіями та акторами.
Фільмографія: Короткие встречи (1967), Долгие проводы (1971), Астенический синдром (1989), Чувствительный милиционер (1992), Три истории (1987), Чеховские мотивы (2002), Мелодия для шарманки (2009), Вечное возвращение (2012)

Плем'я / The Tribe
Україна, Нідерланди / 2014, 132’
Режисер: Мирослав Слабошпицький
Сергій прибуває до інтернату для людей із вадами слуху. Тут йому доводиться знайти своє місце в ієрархії шкільної кримінальної організації під назвою “Плем’я”. Взявши участь у кількох пограбуваннях, Сергій завойовує певний авторитет з-поміж учасників угруповання. А потім він знайомиться з Анною, – однією з коханок його ватажка, – і мимоволі порушує всі неписані правила “Племені”.
Нагороди: Ґран-прі Nespresso “Тижня критики”, премія “Одкровення” (Prix de la revelation) та нагорода France 4 Каннського МКФ (2014); Премія Європейської кіноакадемії – Відкриття року (2014)
Продюсер: Валентин Васянович, Ія Мислицька, Мирослав Слабошпицький
Сценарист: Мирослав Слабошпицький
Оператор: Валентин Васянович
Композитор:
Актори: Григорій Фесенко, Яна Новикова, Роза Бабій, Ярослав Білецький, Олександр Дзядевич, Олександр Осадчий
Режисер: Мирослав Слабошпицький
Біографія: Мирослав Слабошпицький народився 1974 року в Києві. Закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого за фахом “режисер кіно і телебачення”. У 2009 та 2010 роках його короткометражні фільми “Діагноз” та “Глухота”, відповідно, були відібрані до конкурсної програми Берлінського кінофестивалю. У 2012 році його короткометражний фільм “Ядерні відходи” здобуває “Срібного леопарда” МКФ у Локарно. Його дебютний повнометражний фільм “Плем’я” отримав декілька десятків престижних міжнародних премій та нагород, зокрема головну відзнаку “Тижня критики” Каннського МКФ.
Фільмографія: Діагноз (2009), Глухота (2010), Ядерні відходи (2012), Плем’я (2014)

Приятель покойника / Приятель небіжчика / A Friend of the Deceased
Україна, Франція / 1997, 110’
Режисер: В’ячеслав Криштофович
Епоха “дикого капіталізму” щосили набирала обертів, коли Анатолія кинула дружина. Анатолій – інтелектуал, який не має необхідних якостей для життя у нових “капіталістичних джунглях”. Спершу він береться за якісь дивні роботи, та зрештою більше не хоче боротися, і вирішує покінчити життя самогубством, але робить це досить оригінально: він замовляє своє вбивство через пошту, надсилає свою фотографію і невелику суму – “за послуги...”
Нагороди: Спеціальний приз і диплом на Мінському МКФ “Лістапад”, Білорусь (1997); “Найкращий режисер” на кінофестивалі “Кінотавр” у Сочі, Росія (1998)
Продюсер: Микола Мащенко, Жакі Уакнін, П'єр Ріваль
Сценарист: Андрій Курков
Оператор: Вілен Калюта
Композитор: Володимир Гронський
Актори: Олександр Лазарєв, Анжеліка Неволіна, Олена Корікова, Тетяна Кривицька, Євген Пашин
Режисер: В’ячеслав Криштофович
Біографія: В’ячеслав Криштофович – український режисер, член правління Національної спілки кінематографістів України. Фільмографія режисера налічує понад два десятки стрічок. Фільми “Ребро Адама” та “Приятель небіжчика” брали участь у секції Каннського кінофестивалю “Двотижневик режисерів”. У 2018 році Криштофович отримав почесну відзнаку “Золота дзиґа” за внесок у розвиток українського кіно.
Фільмографія: Самотня жінка бажає познайомитися… (1986), Ребро Адама (1990), Приятель небіжчика (1997), Я тебе люблю (2003), Про нього (2013), Передчуття (2019)

Шамара / Shamara
Україна / 1994, 105’
Режисер: Наталія Андрейченко
1973-74 роки. Спалах холери. На цьому тлі розігрується історія кохання Зіни Шамаріної, яка стала рабою своїх почуттів, що кидають її з крайності в крайність, – то спонукаючи до благородних вчинків, то штовхаючи на божевільні витівки.
Нагороди: Приз ім. Іва Монтана Київського МКФ “Молодість” за найкращу акторську гру (Ірина Цимбал, 1994), Державна премія України імені Олександра Довженка (1996)
Продюсер:
Сценарист: Світлана Василенко
Оператор: Володимир Басс
Композитор: Ігор Стецюк
Актори: Ірина Цимбал, Денис Карасьов, Анжеліка Неволіна, Тамара Плашенко, Петро Зайченко
Режисер: Наталія Андрейченко
Біографія: Наталія Андрейченко народилася 1966 року. У 1991 році закінчила режисерське відділення кінофакультету Київського інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого. Членкиня Національної спілки кінематографістів України. Лауреатка Державної премії України імені Олександра Довженка 1996 року.
Фільмографія: Шамара (1994)

Счастье моё / Щастя моє / My Joy
Україна, Німеччина, Нідерланди / 2010, 127’
Режисер: Сергій Лозниця
Дія фільму відбувається в російській глибинці. Водій-далекобійник Георгій залишає вдома дружину і вирушає в черговий рейс. Його вантажівка повільно рухається до мети, а сам він здійснює занурення у світ страху, жорстокості і зради. Світова прем’єра фільму відбулася в головному конкурсі Каннського кінофестивалю 2010 року.
Нагороди: Ґран-прі Київського МКФ “Молодість” (2010); Ґран-прі Талліннського МКФ “Темні ночі”, Естонія (2010); Ґран-прі Мінського МКФ “Лістапад”, Білорусь (2010)
Продюсер: Гайно Деккерт, Олег Кохан
Сценарист: Сергій Лозниця
Оператор: Олег Муту
Композитор:
Актори: Віктор Немец, Владімір Ґоловін, Алєксєй Вєртков, Дмітрій Ґотсдінер, Ольґа Шувалова
Режисер: Сергій Лозниця
Біографія: Сергій Лозниця народився 1964 року в Барановичах (Білорусь), виріс у Києві. 1987 року закінчив Київський політехнічний інститут; працював науковим співробітником у царині штучного інтелекту в Інституті кібернетики. 1997 року закінчив Всеросійський державний інститут кінематографії з дипломом режисера. З 1996 року зняв 24 документальні фільми та 4 ігрові, відзначені десятками престижних нагород. Усі ігрові фільми Сергія в різні роки були показані в межах Одеського МКФ.
Фільмографія: Щастя моє (2010), В тумані (2012), Лагідна (2017), Донбас (2018)

Йшов трамвай 9 / The Tram #9 Was Going
Україна / 2002, 10’
Режисер: Степан Коваль
Ранковий трамвай переповнений пасажирами, але дедалі більше людей намагаються зайти всередину.
Нагороди: Ґран-прі Фестивалю анімаційних фільмів “Крок” (2002); Найкращий короткометражний фільм Київського МКФ “Молодість” (2002); “Срібний ведмідь” Берлінського МКФ (2003)
Продюсер:
Сценарист: Степан Коваль
Оператор: Олександр Ніколаєнко
Композитор: Ігор Жук
Актори: Євген Шах, Руслана Писанка, Інна Капінос, Юрій Коваленко
Режисер: Степан Коваль
Біографія: Степан Коваль народився 1965 року в Новомосковську (Дніпропетровська область) – український режисер, аніматор. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка та “Срібного ведмедя” Берлінського МКФ. Значна частина його творчості – анімації, створені в пластиліновій техніці, за що Степан Коваль отримав прізвисько “пластилінового генія”.
Фільмографія: Ріпка (1996); Злидні (2005); Labyrinth (2016); Як розвеселити Самотність (2017); Прізвище в кишені (2019)

КОРОТКОМЕТРАЖНІ ФІЛЬМИ:

Засипле сніг дороги… / Snow Will Cover the Roads...
Україна / 2004, 7’
Режисер: Євген Сивокінь
Літній чоловік розмірковує про своє дитинство і юність…
Нагороди: Найкращий анімаційний фільм на Міжнародному кінофестивалі короткометражних фільмів у Клермон-Феррані (2006)
Продюсер:
Сценарист: Євген Сивокінь
Оператор: Анатолій Гаврилов
Композитор: Вадим Храпачов
Актори:
Режисер: Євген Сивокінь
Біографія: Євген Сивокінь – український аніматор-художник і режисер. Народився 1937 року в Києві. Закінчив графічний факультет Київського державного художнього інституту у 1965 році. З 1960 року працював на студії “Київнаукфільм”, потім – на студії “Укранімафільм”. Викладає на кафедрі кінорежисури та кінодраматургії Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого. Лауреат численних міжнародних кінофестивалів та кінопремій.
Фільмографія: Человек, который умел летать (1968), Людина і слово (1973), Пригоди коваля Вакули (1977), Країна Лічилія (1982), Дерево та кішка (1983), Хроніки одного міста (2017), Риска (2020)

Кохання / Deep Love
Україна / 2019, 14’
Режисер: Микита Лиськов
Нарешті в Україну прийшло кохання!
Нагороди: Найкращий український короткометражний фільм Львівського МКФ Wiz-Art (2019); Національна премія кінокритиків “КІНОКОЛО” за найкращий анімаційний фільм (2019); Премія “Золота дзиґа” за найкращий короткометражний анімаційний фільм (2020)
Продюсер: Андрій Границя
Сценарист: Микита Лиськов
Оператор:
Композитор: Kursvalüt, Олексій Дьячков
Актори:
Режисер: Микита Лиськов
Біографія: Микита Лиськов створює авторську некомерційну анімацію, робить це вже більше десяти років. Народився 1983 року у Дніпрі. З 1997-2002 рр. вивчав живопис у художньому коледжі. У 2012 закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого за спеціальністю “Режисура анімаційного кіно”. Живе та працює в Дніпрі.
Фільмографія: Я купив велосипед (2016), The End (2017), Кохання (2019)

Крос / Cross
Україна, Франція / 2011, 15’
Режисер: Марина Врода
Спершу хлопчика примушують бігти. Потім він біжить сам. Потім спостерігає, як біжить інший.
Нагороди: “Золота пальмова гілка” за Найкращий короткометражний фільм Каннського кінофестивалю (2011)
Продюсер: Флоранс Келлер
Сценарист: Марина Врода
Оператор: Володимир Іванов
Композитор:
Актори: Єгор Агарков, Валерія Богданова, Олександр Коваль, Марія Содоль
Режисер: Марина Врода
Біографія: Марина Врода народилася у 1982 році в Києві. У 2007 році закінчила КНУТКіТ ім. І. К. Карпенка-Карого. Після навчання працювала сценаристкою та режисеркою кіно та телебачення. Її короткометражні роботи, зокрема “Клятва” та “Дощ”, були відібрані до участі в міжнародних кінофестивалях як у Східній, так і Західній Європі; фільм “Крос” став найкращим короткометражним фільмом Каннського кінофестивалю 2011 року. Наразі Марина завершує роботу над своїм дебютним повнометражним фільмом.
Фільмографія: Сімейний портрет (2006); Клятва (2007); Дощ (2007); Крос (2011); Равлики (2014)

Письмо в Америку / Лист до Америки / Letter to America
Україна / 1999, 20’
Режисер: Кіра Муратова
Кілька пострадянських ледарів хочуть записати відеоповідомлення для своїх друзів, які переїхали до США.
Нагороди:
Продюсер:
Сценарист: Сєрґєй Чєтвєртков
Оператор: Геннадій Карюк
Композитор:
Актори: Сергій Четвертков, Ута Кільтер, Павло Макаров, Микола Седнєв
Режисер: Кіра Муратова
Біографія: Кіра Муратова – українська кінорежисерка, сценаристка та акторка. Народилася у 1934 р. в Сороках (Молдова), закінчила режисерський факультет ВДІКа у 1959 році. У своїх роботах досліджувала сучасні етичні дилеми та персонажів із неоднозначними особистостями. Мистецька кар’єра Муратової пов’язана здебільшого з Одесою, де вона співпрацювала з місцевими кіностудіями та акторами.
Фільмографія: Короткие встречи (1967), Долгие проводы (1971), Астенический синдром (1989), Чувствительный милиционер (1992), Три истории (1987), Чеховские мотивы (2002), Мелодия для шарманки (2009), Вечное возвращение (2012)

Подорожні / Wayfarers
Україна / 2005, 10’
Режисер: Ігор Стрембіцький
Серія портретів самотніх літніх акторів, які доживають роки у київському Будинку ветеранів та пацієнтів психоневрологічного диспансеру з його дивним устроєм.
Нагороди: “Золота пальмова гілка” за Найкращий короткометражний фільм Каннського кінофестивалю (2005)
Подорожні
Подорожні
Подорожні
Продюсер:
Сценарист: Наталія Конончук
Оператор: Ігор Стрембіцький, Артем Васильєв
Композитор: Михайло Старицький
Актори:
Режисер: Ігор Стрембіцький
Біографія: Ігор Стрембіцький народився у 1973 році в селі Парище на Івано-Франківщині. У 1994 році закінчив Чернівецький індустріальний технікум. У 1998-2003 навчався в КНУТКіТ імені І.Карпенка-Карого на курсі режисури документального фільму. За короткометражний фільм “Подорожні” отримав Золоту пальмову гілку Каннського кінофестивалю у 2005 році.
Фільмографія: Подорожні (2005), Урок німецької (2006), Вівчарі (2018)

Як козаки у хокей грали / How the Cossacks Played Hockey
Україна / 1995, 18’
Режисер: Володимир Дахно, Тадеуш Павленко
Канадська хокейна команда прибуває в Україну, щоб провести матч з козаками, які вже стали старими батьками сімейств. Однак їхню уніформу викрадають пірати, які виходять на лід під виглядом хокеїстів…
Нагороди:
Продюсер:
Сценарист: Едуард Кірич, А. Лапа
Оператор: Анатолій Гаврилов
Композитор: Ihor Poklad
Актори:
Режисер: Володимир Дахно, Тадеуш Павленко
Біографія: Володимир Дахно народився у 1932 році у Запоріжжі – український режисер, художник-мультиплікатор, сценарист. лауреат Державної премії ім. Т. Г. Шевченка (1988). Як мультиплікатор, дебютував у 1960 році. Герої його анімаційних фільмів “Як козаки…” є найвпізнаванішими персонажами в українській мультиплікації, своєрідним національним символом. Всього Володимир Дахно створив дев'ять короткометражних мультфільмів про запорізьких козаків. Тадеуш Павленко народився у 1934 році у Києві – український кінорежисер, режисер-аніматор, сценарист, редактор. З 1961 працював на студії “Київнаукфільм” (нині “Укранімафільм”).
Фільмографія: Як козаки у хокей грали (1995)