Погода в Одессе
Сейчас от ° до °
Вечером от ° до °
Море +°. Влажн. %
Курсы валют
$36.56 • €38.46
$27.75 • €31.45
$27.70 • €31.40
  • Обзор одесских соц.сетей:
Специально для глобуса

Коллекции, подаренной Художественному музею нужно отдельное помещение

Вторник, 13 ноября 2018, 08:54

Сергей Осташко

Радостную весть сообщила на своей странице в Facebook замдиректора Одесского художественного музея Александра Ковальчук:

«Известный одесский коллекционер Тарас Максимюк готов подарить Одесскому художественному музею шикарную коллекцию украинистики в несколько тысяч единиц. И несколько шедевров всеукраинского уровня. Но есть одно условие. Новые экспозиционные площади, чтобы эта коллекция не легла в фонды, а была доступна посетителям, исследовалась, реставрировалась.

В развитых странах это распространённая практика. Если коллекционер дарит институции что-то безусловно ценное, то он выставляет свои требования.
Коллекция Тараса Максимюка достойна целого отдельного здания. Если город или область сможет обеспечить таким зданием музей — это будет невероятное преображение и инвестиция в культурное развитие громады».

Там же приводится письмо, направленное коллекционером директору Одесского художественного музея Александру Ройтбурду:

«Шановний Олександре Анатолійовичу!
Впродовж всього життя я збирав українику, зокрема пов’язану з Одещиною, і моє зібрання зараз налічує декілька тисяч художніх творів, документів, листівок, книг та творів народного декоративно-ужиткового мистецтва. Я готовий передати моє зібрання Одеському художньому музею, якщо очолювана Вами інституція знайде можливість виконати декілька умов щодо експонування, дослідження та пропагування цієї колекції.
Зібрання, про яке йде мова, складається з декількох підрозділів-колекцій, які можуть додати музеєві слави як центру презентації та дослідження української культури.
Мова йде про колекцію творів видатного майстра Михайла Жука (1983-1964) (в тому числі й рукописів, що розкривають його літературну спадщину, деякі з яких досі не опубліковані), колекцію творів відомого художника Амвросія Ждахи (1855-1927), колекцію пов’язаної з Одещиною Шевченкіани (твори живопису, графіки, скульптури, кераміки, друковані матеріали, тощо), колекцію українських видань (починаючи з 1808 року), колекцію поштових ілюстрованих листівок Одеси і України, та інші художні твори та друковані матеріали, що не віднесені до перелічених колекцій.
Я розумію, що на сьогодні Одеський художній музей не має у своєму розпорядженні площ, необхідних для роботи з зібранням такого розміру. Тому передача моєї збірки до колекції музею можлива лише за умови організації у окремій будівлі культурного центру україністики (який міг би носити назву «Тарасів Дім») як структурного підрозділу саме Одеського художнього музею. Центр повинен мати ресурси та площі достатні для постійного або довгострокового експонування хоча б значної частини колекцій, для проведення тимчасових виставок та культурних заходів, площі для зберігання, дослідження та проведення наукової роботи. Зі свого боку я зобов’язуюсь брати активну участь у роботі центру, надавати допомогу, сприяти щосили проведенню досліджень та будь-яких інших заходів задля пропагування спадщини, що я передам музеєві. Для цього прошу також виділити та обладнати при центрі житлове приміщення, яким я зможу користатись довічно.
Умови передачі моєї збірки до колекції Одеського художнього музею мають бути юридично оформлені окремим договором.
З повагою,
Тарас Максим’юк
Заслужений працівник культури України.
Перший заступник голови правління Одеського обласного відділення Українського фонду культури.

И комментарий А. Ройтбурда:

«Сегодня мы получили такое обращение от известного одесского коллекционера Тараса Максимюка. В понедельник я направлю его копии главе одесской ОГА Максиму Степанову, председателю облсовета Анатолию Урбанскому и начальнику областного управления культуры Еленк Олейник.
У нас есть шанс получить уникальную коллекцию украинистики. Нам нужно помещение.
Музей открылся 119 лет назад. Его коллекция насчитывала 700 экспонатов. Сегодня их более 10 000, а экспозиционные площади не увеличились ни на один квадратный метр.
Музей задыхается. Если нам выделят здание, где мы сможем разместить коллекцию Максимюка, достойно представить нашу коллекцию народного искусства и коллекцию украинской народной иконы, мы тем самым создадим очаг украинства в Одессе, получим пространство для проведения публичных мероприятий и частично разгрузим фонды для новых поступлений.
Прошу всех неравнодушных поддержать нас.

А вот главный шедевр коллекции Тараса Максимюка, которую он предлагает в дар ОХМ — одна из вершин украинского модерна: Михаил Жук (1883-1964), панно «Белое и черное». 1912-1914 гг. … Для центрального персонажа художнику позировал его ученик, 19-летний Павло Тычина».