Погода в Одессе
Сейчас от ° до °
Вечером от ° до °
Море +°. Влажн. %
Курсы валют
$36.56 • €39.39
$27.75 • €31.45
$27.70 • €31.40
  • Обзор одесских соц.сетей:

7-й Фестиваль «Немые ночи» – чого чекати

Воскресенье, 26 июня 2016, 01:42

Пресс-релиз

8-10 липня в Одесі на причалі яхт-клубу Морвокзалу відбудеться 7-й Фестиваль німого кіно та сучасної музики «Німі ночі». Заснований 2010 року Благодійним фондом ім. Івана та Юрія Лип, фестиваль залишається єдиним в Україні регулярним заходом з популяризації архівного німого кіно. Найбільший в Східній Європі в своїй категорії, фестиваль «Німі ночі» реалізує концепцію сучасного музичного трактування класичних німих фільмів.

Темою цьогорічного фестивалю обрано тему жіночої емансипації, бурхливий розвиток якої припав на 1920-і роки, період розквіту німого кіно. Емансипація вестернізованої східної жінки, яку соціальний дисбаланс прирікає на торгівлю власним тілом («Богиня»), української машинізованої жінки-робота в період соціальної модернізації («Небувалий похід») та жінки-заручниці в мілітарному міфологізованому суспільстві козаччини («Тарас Трясило»), американської жінки традиціоналістського Півдня («Вітер») на противагу урбанізованій жінці-flapper, німецької жінки-одиначки в період післявоєнної кризи («Чорний хід») – це розтягнена в віках, але концентрована в десятилітті німого кіно історія небувалого походу жінки на шляху до визволення та віднайдення себе. На маргінесах політичної німоти жінки 1920-х народжувалась нова екранна чуттєвість.

В програмі 7-го фестивалю – дві світові репрем’єри українських фільмів, які довгий час вважались втраченими. Фільм Петра Чардиніна «Тарас Трясило», знятий в Одесі в 1926 році – пишно костюмована історична драма і водночас найдорожчий фільм епохи, був віднайдений лише в 1998 році в сховищах Французької синематеки, де зберігався під назвою «Татари». Фільм озвучать одеські джазові імпровізатори Андрій Показ та Яків Тарунцов. Головні ролі в фільмі зіграли чи не найбільші зірки українського кіно першої половини 20 ст. Амвросій Бучма, Іван Замичковський та Наталя Ужвій. Авангардистський експеримент Михаїла Кауфмана «Небувалий похід», що розповідає історію колективізації (індустріалізації) українського села, довгий час ніким не запотребуваний, лише 2015 року вийшов з архівів та був повернутий в культурний обіг завдяки новій музиці, написаній композитором Антоном Байбаковим.

Велична і крихка Ліліан Гіш, блискуча драматична актриса, інженю, ровесниця всього кіно 20 ст., муза Девіда Гріффіта, зійде на екран в стрічці «Вітер» (1928) чи не найзагадковішого кінорежисера «німого» Голлівуда Віктора Шьострьома, який років потому зіграв професора Ісака Борга в Бергманових «Суницях» (1957). Сповнену напруги ліричну драму озвучить київський квартет нової музики «Supremus».

В створеній Леопольдом Йеснером, новатором у режисурі та сценографії, німецькій стрічці «Чорний хід» (1921), з якої прийнято вести відлік німецького кіноекпресіонізму, винайдено цілу низку прийомів, які в подальшому стануть основою виражальної мови експресіонізму в класичних фільмах Фріца Ланга, Фрідріха Вільгельма Мурнау, Георга Вільгельма Пабста. Похмура хвороблива зображальність фільму яскраво відтіняється сугестивною акторською роботою Генні Портен, чи не єдиної не «зірки», а справжньої драматичної акторки німецького раннього кіно. Цей фільм буде присвятою багаторічному учаснику та талісману фестивалю Юрію Кузнєцову, учениця якого Юлія Запорожець (Julinoza) озвучить стрічку.

Шедевр китайського психологічного кіно «Богиня» (1934), інспірований європейською соціальною драмою 1920-х, всуціль тримається на неперевершеній грі Жуань Лін‘юй, богині китайського кіно, яка, як і Віра Холодна, навічно залишилась 25-річною, вкоротивши собі віку. Фільм озвучить білоруський акордеоніст Ягор Забєлов, який тріумфально виступив на «Німих ночах» в 2014 році. Дуже рідко демонстроване та маловідоме британське німе кіно буде представлено психологічним трилером класика Ентоні Асквіта «Коттедж в Дартмурі» (1929), який увібрав у себе авангардистські експерименти з монтажем, детективний сюжет та драматизм воістину гічкоківського розмаху. Стрічку на електронних перкусіях озвучить мексиканський дует Los Jaigüey.

Титули сетів цьогорічного фестивалю – великі кінодіви Сходу та Заходу: Жуань Лін‘юй, Наталія Ужвій та Ліліан Гіш, чиє обличчя обрано образом 7-х «Німих ночей».

Співорганізатор фестивалю – Національний центр Олександра Довженка. За підтримки Державного агентства України з питань кіно та Одеської міської ради. Партнери фестивалю – Британська рада в Україні, ГО «Самопоміч».