Погода в Одессе
Сейчас от ° до °
Днем от ° до °
Море +°. Влажн. %
Курсы валют
$27.43 • €31.31
$27.75 • €31.45
$27.70 • €31.40
Фильтр публикаций
Все разделы
Публикации по дате
Дата:

З нашим спiльним святом!

Вторник, 24 июля 2007, 02:21

Колектив «Чорноморських новин» Чорноморські новини, 9.07.2007

...Пожовклі газетні шпальти можна порівняти з відбитками часу. Багато про що можуть вони розповісти. Це немовби величезна своєрідна енциклопедія, в якій, погортавши, знайдеш відповіді багато на що. А передусім довідаєшся про те, чим жило суспільство у певний проміжок часу. І ось таким свідком майже столітньої історії Одещини є «Чорноморські новини», яким сьогодні, 19 липня, сповнюється 90 років.

Це найстаріша газета Одещини і одна з найстаріших в Україні. Перший її номер під назвою «Голос пролетария» побачив світ ще у дореволюційній Одесі. Тієї буремної пори газета не раз міняла назву: «Коммунист», «Одесский коммунист», «Известия Одесского губисполкома и губкома КП(б)У»... У 1918 році виходила навіть французькою мовою. Аж поки в серпні 1929-го не була перейменована в «Чорноморську комуну» і почала спілкуватися з читачем українською.

«Чорноморські новини» («Чорноморська комуна») — то справді ціла епоха. Різні часи переживала країна і разом з нею газета. Зі старих підшивок постає історія нашої країни, як і газети, — неоднозначна, суперечлива, часто трагічна. Молох сталінського терору не обминув і редакцію. У 1930-ті багато журналістів, авторів «Чорноморської комуни», зазнали жорстоких репресій. Лише впродовж одного рокуй одного місяця (1937—1938) було розстріляно трьох її редакторів. За сумно відомими у ті часи звинуваченнями...

А потім була війна. У1941-му більшість журналістів «Чорноморки» пішли на фронт. Десятеро з них не повернулися з воєнних доріг. Газета теж по суті перетворилася на фронтову, виходила всі дні оборони Одеси, організовуючи місто на активний спротив ворогу, повідомляючи про обстановку на фронтах. Саме її редактор Федір Атакін виступив на сторінках газети з посланням «Гітлеру-людожеру від українського народу» (на кшталт відомого листа запорозьких козаків турецькому султану), яке передрукували потім у багатьох виданнях тодішнього Союзу. Показовим вийшов номер за 1 січня 1945 року під великою «шапкою»: «З новим роком — роком Перемоги».

Медаль «За оборону Одеси»—свідчення бойового подвигу газети.

І на мирному фронті, в часи відбудови, перебудови «Чорноморка» була газетою-трудівником. Удостоєна високої нагороди — ордена «Знак Пошани».

За 90-літню історію газета пережила різні часи, мінялися умови, в яких доводилося працювати журналістам. Та «Чорноморська комуна» завжди намагалася донести до читачів правду, ламаючи нерідко встановлені регламенти. У часи перебудови з\'явилася сторінка під назвою «Альтернатива», яку започаткував і вів Леонід Міщенко (тоді завідуючий відділом, а в 1996 —2002 роках —редактор газети). І ось настав серпень 1991-го. «Чорноморка» опублікувала Акт проголошення незалежності України, заявивши про свою позицію. Стаття так і називалася «Наша позиція». То—позиція демократії, державності, української національної ідеї, позиція, яку неухильно відстоює видання.

Газету творять люди. Колектив «Чорноморки» завжди відзначався високим професіоналізмом. Свого часу тут працювали такі майстри слова, як Святослав Караванський, Степан Олійник, Степан Ковганюк, Володимир Базилевський.

Авторами газети були Володимир Сосюра, Микола Куліш, Іван Дузь, Григорій В\'язовський, Андрій Недзвідський і ще багато знаних, шанованих людей. Про високий професіоналізм колективу свідчить ряд її журналістів, удостоєних почесних звань. Це — заслужені журналісти Анатолій Руденко, Олексій Білоус, Йосип Бурчо, Оксана Поліщук, Катерина Савчук, Іван Мельник та заслужений працівник культури Микола Стовпник.

На патріотичну ноту націлений невеликий дружний творчий колектив редакції, який продовжує кращі традиції попередніх журналістських поколінь й утверджує нові. Роман Кракалія, Віра Семенченко, Ніна Залевська, Ольга Сіра, Ольга Філіппова, Григорій Яценко, Олександр Небогатое, Борис Устименко — ці імена добре відомі нашим читачам. І вже зовсім юне покоління, яке прийшло недавно в редакцію, прагне довести, що старші колеги в них не помилилися. Перші публікації Ольги Мирзи, Людмили Онопрієнко, Інни Якименко вселяють добрі надії.

«Чорноморка» була й залишається часописом нашого краю, який віддзеркалює сьогодення і правдиво розповідає про нашу минувшину. Її не сплутаєш з жодною іншою газетою. Вона справді українська – за змістом, суттю, хоч стільки раз пророкували її занепад.

Ось уже відбулося 20682 побачення з нашим читачем. Читачем, який по праву є співтворцем газети, а отож зі святом, любі друзі, з нашим спільним святом!

612

Комментировать: