Погода в Одессе
Сейчас от ° до °
Вечером от ° до °
Море +°. Влажн. %
Курсы валют
$28.18 • €32.32
$27.92 • €31.50
$27.90 • €31.40
Фильтр публикаций
Все разделы
Публикации по дате
Дата:

Тернистый путь к свободе слова-2

Пятница, 11 января 2008, 03:06

Лариса БУРЧО, Ольга КОЛОГРЕВА, Іван МЕЛЬНИК Чорноморські, 29.12.2007

До наших читачів, громадських та партійних організацій, до всіх, кому не байдужа свобода слова й верховенство права

Звернення редакторів трьох обласних громадсько-політичних газет — «Вечерняя Одесса», «Чорноморські новини», «Юг» — щодо ситуації, яка склалася навколо редакційних приміщень. Частина друга.

Вдруге у нинішньому році ми змушені звернутися до своїх читачів і громадськості Одеси й області з проханням про підтримку й допомогу. У березні року, що минає, ми ознайомили всіх, кому дорогі свобода слова й верховенство права, з ситуацією, що складається навколо редакційних приміщень, у яких понад три десятиліття працюють наші колективи і які фактично побудовані на зароблені нами кошти, Шістнадцять років тому ці приміщення державою були передані на баланс наших редакцій, і тоді, у листопаді — грудні 1991 року, у постанові уряду й наступному за нею роз\'ясненні Держкомітету по пресі було записано: «...порядок їхнього роздержавлення буде визначений після прийняття відповідного законодавства».

Такого законодавства немає й по сьогодні.

Однак у січні 1999 року фактично потай, не погодивши з трудовими колективами редакцій, взагалі не поставивши їх до відома, чиновники з одеських облдержадміністрації й облради внесли пропозицію в Кабінет Міністрів і домоглися прийняття розпорядження «про передачу цілісного майнового комплексу державного підприємства «Видавництво «Чорномор\'я»... з державної власності в колективну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області».

Редакції трьох найстаріших і найвідоміших газет в Одеській області — «Чорноморські новини», «Юг» і «Вечерняя Одесса» — на той момент були і залишаються окремими й рівноправними з видавництвом «Чорномор\'я» суб\'єктами господарювання. Тому, передаючи держпідприємство «Видавництво «Чорномор\'я» у комунальну власність, уряд міг передати лише те, що йому, видавництву, належало й належить (перебуває на його балансі). У розпорядженні Кабміну (№14-р від 4 січня 1999 р.) немає й півслова про майно й приміщення, що перебувають на балансі трьох наших редакцій.

Розпорядження це, підписане екс-прем\'єр-міністром В. Пустовойтенком, не скасовує й Постанова Кабміну № 341 від 27 листопада 1991 p., відповідно до якої редакції періодичних видань, що входили до розвалу СРСР у склад колишніх партійних видавництв, стали самостійними суб\'єктами господарювання й прийняли на баланс частину майна, розділеного з друкарнею. Незначну, скажемо так, частину, яку з самого початку намагалися оскаржити в різних інстанціях редактори наших газет Б.Ф. Дерев\'янко, Ю, М. Мазур, О. Г. Білоус. Збереглося їхнє листування з держструктурами, в якому вони, зокрема, наполягали на тому, що левова частка витрачених на будівництво й розвиток видавничого комплексу коштів зароблена саме редакційними колективами. У результаті ж розподілу редакціям дісталися незначні крихти — стільці, друкарські машинки... Збереглися й відповіді, роз\'яснення, обіцянки й т. п. високих начальників, зокрема і про те, що частиною майна, не переданого редакціям друкарнею, але яка до розподілу була спільною, треба володіти разом.

Питання про те, що проблема майна і приміщень, які перебувають на балансі редакцій і залишаються державною власністю, вимагає законодавчого вирішення, багаторазово порушувалося як самими редакціями, так і Національною спілкою журналістів України на всіх можливих рівнях.

МИ СТАВИЛИ його перед усіма трьома президентами України і перед усіма прем\'єр-міністрами, на черзі — звернення до Ю. В. Тимошенко... І всі високі посадові особи запевняли нас, що проблему вивчать, обговорять, проаналізують тощо, і вирішиться вона на користь редакцій. Інша справа, що обіцянки ці ми, як правило, одержували в період передвиборних баталій, коли журналісти по-особливому шановані й затребувані. Пристрасті щодо редакційних приміщенню які розгорілися на початку цього року в Одесі і про які ми розповідали читачам у березні, уже з квітня були погашені Указом Президента про розпуск парламенту й призначення позачергових парламентських виборів.

Минуло ЗО вересня, новий склад Верховної Ради приступив, нарешті, до роботи й навіть обрані спікер, прем\'єр-міністр і голови парламентських комітетів. От і ми виходимо на новий виток боротьби за власне виживання, за збереження своїх газет і трьох редакційних колективів, які, на жаль, далеко не процвітають фінансово. Наявність на балансі службових приміщень для нас — багато в чому гарантія подальшого існування газет та їхніх редакцій. Ні в чому іншому держава друкованим ЗМІ не допомагала й не допомагає... Забрати ці приміщення чиновники Одеської обласної ради нині доручили керівництву обласного комунального підприємства «Видавництво «Чорномор\'я» рішенням передостанньої сесії, до речі, забравши видавництво перед цим у своє підпорядкування (з відання облдержадміністрації). На 14 січня вже призначене засідання господарського суду Одеської області за позовом директора ОКП «Видавництво «Чорномор\'я» В. С. Дукова «Про зобов\'язання передати майно на баланс». ...Яким буде рішення суду, нам, звісно, не відомо. Але в кулуарах обласної ради, облдержадміністрації та інших структур місцевої влади, куди, природно, вхожі журналісти, завзято поширюються чутки про те, що питання про приватизацію так званого «цілісного майнового комплексу» «Видавництво «Чорномор\'я» давно вирішене. Залишилося тільки додавити три непокірні редакції, змусити їх передати закріплені за ними приміщення на один баланс, щоб хазяїн (його прізвище й високі титули одеситам відомі) одномоментно отримав усе. Як розпорядиться — інше питання, але те, що наші колективи незабаром опиняться на вулиці, сумнівів не викликає. Але ж постраждаємо не тільки ми, журналісти, члени трьох редакційних колективів. Постраждають і наші читачі, багато з яких передплачують, читають наші газети впродовж десятиліть, а багато хто неодноразово знаходили, і знаходять, у них і захист, і допомогу... Постраждають, зрештою, демократія, гласність, свобода слова, які відстоюються в Україні незалежними ЗМІ і які декларуються її державними мужами з усіх високих трибун і... всіляко зневажаються великими й маленькими чиновниками на місцях. На жаль, зовсім не в інтересах територіальних громад сіл, селищ і міст, чиїм ім\'ям прикриваються.

Р. S. На момент здачі газети до друку суддею господарського суду Одеської області В. С Петровим не прийнято будь-якого рішення стосовно письмової заяви від 26 грудня 2007 року представника незалежної газети «Юг» і громадсько-політичної газети «Чорноморські новини» щодо ознайомлення з матеріалами справи. [ це при тому, що копії позовних заяв комунального підприємства «Видавництво «Чорномор\'я» з обґрунтовуючими позовні вимоги документами до жодної з редакцій не надійшли.

1208

Комментировать: