Погода в Одессе
Сейчас от ° до °
Утром от ° до °
Море +°. Влажн. %
Курсы валют
$27.43 • €31.31
$27.75 • €31.45
$27.70 • €31.40
Фильтр публикаций
Все разделы
Публикации по дате
Дата:

Сесія стратегів

Воскресенье, 28 июня 2015, 15:41

Ольга Філіппова Чорноморські новини, 18.06.2015

Ініціатива Міхеіла Саакашвілі провести стратегічну сесію ставила конкретні завдання: визначити пріоритетні кластери економіки регіону, зібрати найкращі ідеї, перш за все, інфраструктурних проектів, які можуть стати швидкими перемогами, символами змін, об’єднати громадянське суспільство.

Новий голова облдержадміністрації запропонував жителям Одещини спільними зусиллями опрацювати стратегію і тактику змін та план першочергових дій для влади.

Одні, як завжди, почали критикувати та обіцяти невдачі, а ті, що вірять у зміни, зареєструвалися на сесію. Захід спочатку планувався на 100 учасників, та тих, хто висловив бажання долучитися до стратегічного обговорення, виявилося понад 600. Організаторам вдалося домовитися з концертно-виставковим комплексом Одеського морського торговельного порту, і цей зал якраз підійшов для такого велелюддя.

Зал заповнився вщент за лічені хвилини. За столами — громадські активісти, підприємці, вчені, діячі культури, представники великого та малого бізнесу з усієї області.

Тут не було президій, доповідей, презентацій. На сесії був запланований лише один виступ: Міхеіл Саакашвілі привітав учасників та надихнув на інтенсивну плідну працю на благо України:

— Нинішня Україна — настільки бідна, що класичні методи і темпи її не врятують. Сьогодні ми — найбідніша країна у Європі. Якщо падіння економіки раптом зупиниться й економіка зростатиме на 4% в рік, то до рівня 2013-го ми дійдемо через 20 років.

Голова ОДА запропонував зробити дещо незвичайне, щось на зразок квантового стрибка, оскільки свій шанс розвиватися класичним шляхом Україна, за його словами, упустила:

— В Україні практично нема грошей. Нема їх і в Одеській обласній адміністрації. Однак їх немає тому, що в регіон не пускають інвесторів. Але в Одеси існує величезний потенціал для стартапів. То чому ж ми так погано живемо? Давайте розі-рвемо це зачароване коло, — закликав присутніх Міхеіл Саакашвілі і додав: — Україну продовжують грабувати у нас на очах. Уже за минулий рік українські державні підприємства показали мінус у 100 мільярдів гривень. Лише за період після Майдану з державних підприємств зникли сотні мільярдів. Так, за даними нинішнього керівництва компанії «Укрспирт», за рік звідти було виведено 128 мільйонів доларів. Одеську область тримають мафіозні клани, які мають своїх людей у прокуратурі та міській раді. Вони вважають, що місто й область належать їм, і нікого не хочуть сюди пускати. Така модель використовується десятки років. Ми покладемо край такій практиці. Ми зробимо все, що від нас залежить, для активного залучення коштів стратегічних інвесторів у місто, в регіон. І ми повинні встановити однакові законні правила гри для всіх учасників процесу.

Саме для пошуку прогресивних ідей і була запланована стратегічна сесія.

— Одеса повинна зробити щось незвичайне, а для цього потрібні люди різних поколінь і різних підходів. Це великий виклик для нас, але це і шанс вибратися з ями. Ми повинні зробити з Одеси центр для наступного етапу українських реформ, але не напівреформ, тому що напівреформи завжди погано закінчуються, — наголосив очільник ОДА.

У своєму виступі він згадав і про відданий шахраям Одеський аеропорт: «Міська рада передала інвесторам землю під тиском Януковича. Термінал не будується, хоча «Одеса» — другий найбільший аеропорт в Україні і може бути одним із найбільших у Європі. Потім міська рада «звернулася до суду», щоб відмінити там своє рішення. Це повне ошукування, ми самі себе дуримо. Усе це ми вже проходили у Грузії, і знаємо, як з цим боротися. Головна роль перетворень у тому, щоб привести до влади на різних рівнях нових людей».

Міхеіл Саакашвілі пообіцяв, що його адміністрація буде відкритою для людей: «Ви — справжня влада, ми — лише сервіс. Настав час, коли не люди слухають владу, а влада слухає людей».

Одним з наступних кроків він назвав скорочення бюрократичного апарату облдержадміністрації: «Нині тут працює 800 осіб, але для ефективної роботи нам вистачить і 50. Потрібні інші служби, інші структури. У нас сьогодні не лише будівлі радянські, але й структури, і змінити їх дуже важко».

При цьому голова адміністрації розуміє, що стару структуру реформувати буде складно. Він запропонував створити паралельно Інвестиційне агентство Одещини, яке займатиметься змінами. Окрім того, працювати за мізерну зарплату чесно — неможливо. Тому взяв на себе повноваження створити спеціальний зарплатний фонд, з якого новим чиновникам та бюджетникам обіцяють платити гідні заробітні плати.

Ще одне першочергове завдання — створення Будинку юстиції, або Центру адміністративних послуг, у якому жителі міста та області вирішуватимуть свої проблеми взаємодії з владою: «Будинок уже знайдений, нині шукаємо гроші, щоб якомога швидше центр розпочав роботу».

Міхеіл Саакашвілі зізнався, що йому пропонували пост віце-прем’єра в українському уряді. Але він відмовився, тому що ця посада реально не має можливостей впливати на реформи.

— Саме за цим — за дієвими, разючими змінами я прийшов в Одесу, — запевнив він. — Тут різноманітний етнічний склад, великий транспортний вузол, морські порти. А ще тут — дуже складні відносини, особливо на півдні області, де основне джерело інформації — російське телебачення. У людях потрібно розбудити почуття гордості за землю, на якій вони живуть, патріотизму і власної гідності.

Після цього почався безпрецедентний «мозковий штурм» на 600 осіб, який взялася адмініструвати команда громадської платформи з Києва «Нова країна». Канцтоварами, папером, маркерами та водою для учасників допомогли одеські бізнесмени та громадські діячі.

Як зазначив координатор проекту Валерій Пекар, на сесії не було статусів: батьків міста, директорів, керівників — усі присутні були членами однієї команди, однієї партії одеситів.

Цікаво, що деякі «дуже важливі люди», яких було помічено на початку сесії, одразу відсіялися — власний статус не дав їм можливості працювати разом з усіма. За столами сиділи дуже різні люди: від студентів-волонтерів до власників великого бізнесу. Були представники з усіх куточків області. Головні умови роботи — повне сприйняття чужої думки, толерантність, довіра, повага один до одного.

Величезне приміщення було поділене на 10 напрямків, кожен з яких займався певною пріоритетною проблемою. Таких проблем було 10: корупція, міська інфраструктура, агропромисловий сектор, малий бізнес, інвестиції, освіта і наука, культура і креатив, туризм, транспорт і логістика, якість життя.

За кожним столом було не більше 12 осіб, серед яких обрали хранителя інформації — людину, яка записуватиме і систематизуватиме всі ідеї впродовж дня. Хранитель залишався за столом увесь робочий день, тоді як інші учасники «штурму» переміщалися по різних напрямках. Таким чином, попрацювавши з корупцією, можна було перейти на освіту, культуру чи транспорт, всюди запропонувавши власні ідеї.

Робочий день проходив у чотири етапи. На першому учасники висували ідеї бачення Одещини через три роки, на другому виокремлювали найпроблемніші місця області та перешкоди, що заважають втіленню ідей. Організатори попросили не соромитись і називати усі проблеми власними іменами (і навіть прізвища).

Третій етап розпочався після перерви, і дивовижним було те, що переважна більшість «стратегів» залишилися на місцях, хоча погода була пляжною і вихідний добігав до кінця. Учасники сесії шукали конкретні шляхи вирішення проблем через конкретні дії. На четвертому етапі відбиралися найкращі, найдієвіші рішення. У підсумку, кожна команда склала список із десяти пропозицій, які допоможуть розвитку регіону у максимально короткий термін.

Кожен напрямок презентував свій план прориву у певній галузі зі сцени під бурхливі аплодисменти учасників.

Серед озвучених ідей були такі:

— провести наступні місцеві вибори в Одесі, як пілотному регіоні, за електронною системою, що допоможе зробити їх чесними і прозорими;

— замість асфальтових будувати бетонні дороги, що прискорить та здешевить прокладання магістралей;

— для малого бізнесу створити єдиний реєстраційний центр за принципом «єдиного вікна»;

— залучити в регіон світові готельні бренди;

— для дітей Одещини створити нові електронні «хмарні» підручники;

— створити культурний навігатор Одеси;

— запровадити для підприємців «хмарний» інтернет-сервіс для протидії корупції;

— створити дорожню карту Одеського регіону;

— запровадити сегрегацію сміття та збудувати сміттєпереробну фабрику;

— створити бізнес-інкубатори;

— відмінити «маршрутки» і запровадити єдиний міський квиток на автобуси, трамваї, тролейбуси, міський велосипед;

— збудувати по всій області велодоріжки і синхронізувати їх між собою;

— створити безбар’єрне середовище для людей з особливими потребами;

— створити в області антикорупційний бренд «Не давати хабарі — це круто!»;

— опрацювати новий ідеологічний бренд для дитсадків та шкіл «Українцем бути — класно!»;

— регулярно проводити форуми інвесторів;

— впровадити єдиний музейний квиток для туристів;

— інтернет — у кожне село;

— території заводів, які не використовуються, передати під індустріальні парки.

Звучало, звісно, й багато-багато інших пропозицій, але всіх у газетній статті не охопиш.

Можливо, не всі ідеї були абсолютно новими, про них постійно говориться, але вони не втілюються або ж втілюються досить формально.

Валерій Пекар пообіцяв, що всі пропозиції будуть опрацьовані і потраплять на стіл голови облдержадміністрації.

Після восьмигодинного «штурму» шестиста голів зібрався величезний обсяг ідей, проектів, планів та побажань, які несуть у собі зміни.

За окремим столом приймалися готові проекти, які привезли з собою учасники з різних куточків Одещини. Готові проекти змін, рішень, перетворень можна висилати на електронну пошту [email protected] — їх обов’язково розглянуть.

Копітка робота з оформлення записів, на яку зголосилися десятки волонтерів, триває.

Наприкінці засідання перед «стратегами» знову виступив Міхеіл Саакашвілі, щиро подякував усім учасникам обговорення, поділився планами на найближчі місяці і запевнив:

— Одеса — це місто радості та щастя, тут хочеться жити. Одещина — це ціла країна. Тут усе вдало підібране: і клімат, і люди, і сервіс, і кухня, і культура. Ми повинні бути ентузіастами свого міста, й у нас усе вийде!

Користуючись нагодою — присутністю такої великої кількості людей — Міхеіл Саакашвілі подякував одеситам за те співчуття і допомогу, яку вони готові надати народові Грузії, що постраждав від стихійного лиха: «В Україні дуже важко сьогодні, і потрібне велике серце, щоб у такий час мати співчуття до інших народів».

Стратегічна сесія показала, що мислячі, активні жителі Одещини готові підтримати Міхеіла Саакашвілі на шляху стрімких реформ. При цьому всі розуміють, що це лише початок великої роботи, яка чекає на всіх нас.

7972

Комментировать: